Teksts “izņemts” no www oriģināldokumenta:

http://www.gramata21.lv/old-data/konkurss_2008_darbi.html?language=lv

 

Sabīne Vanaga

Āgenskalna Valsts ģimnāzijas 11.5 klases skolniece

Radošo darbu konkurss „Tēvu tēvi laipu lika”

 

„Uz ežiņas galvu liku.”

 

(Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Kārlis Fihtenbergs)

 

Kārlis Fihtenbergs bija gan drosmīgs un patriotisma pilns virsleitnants Latvijas armijā 20.gs. 18.-19. gadā, gan arī mans vecvecvectēvs.

Lepnums, cieņa un patriotisms ir vārdi, kas raksturo tās sajūtas, kuras pārņem mani, domājot par Kārli Fihtenbergu. 

Kārlis Fihtenbergs dzimis 1886. gada 24.augustā Jaunpils pagastā.

Bijis precējies ar Olgu un viņam bija trīs bērni: dēls Juris un meitas Renāte un Olga. Ģimenes pastarīte Olga piedzima 1918. gada 7. novembrī, un ir mana vevecmama, savukārt dēls Juris vēlāk bijis Latvijas armijas virsnieks un 1940. gadā izsūtīts uz Sibīriju.

Kārlis Fihtenbergs no 1915. gada līdz 1918. gada 10.martam dienējis Krievu armijā, pēc tam Ukrainā Skoropadska armijā. Latvijas armijā viņu iesauca 1919. gada 5. maijā. Kā Daugavpils pulka leitnants piedalījies daudzās kaujās 1919. gada vasarā, taču nozīmīgākās bija cīņas pret bermontiešiem pie Rīgas.

1919. gada 10. oktobrī bermontiešu karapūļi bija apturēti pie Daugavas – Pārdaugava bija ienaidnieka ieņemta. Vecrīgā Latvijas armijas karavīri cēla aizstāvēšanās pozīcijas. Neraugoties uz kritisko situāciju, tautas gars nebija salauzts un ticība jaunajai Latvijas valstij nebija zudusi.

Latvijas tauta cēlās cīņai uz dzīvību vai nāvi, arī prese sāka cīņu pret iebrucējiem tā, kā varēja un mācēja.

Lielākās avīzes katru dienu ievietoja armijas virspavēlnieka paziņojumus, valsts un pašvaldību institūciju uzsaukumus un aicinājumus: ”Pilsoņi! Melnais bruņinieks atkal nāk! Pie ieročiem! Uz pēdējo cīņu!”. Bija skaidrs, ka bermontiešu uzvaras gadījumā Latvijā tiktu atjaunotas vācu muižniecības privilēģijas, būtu pārvilkta strīpa agrārajai reformai un būtu pārtraukta jebkura latviešu tautas kultūras attīstība.

Laikraksti kara laikā uztur ienaidnieka tēlu un tiecas pēc sensacionāliem jaunumiem. Bermontiādes laikā bieži kā aprakstīšanas objektu izmantoja arī leitnantu Kārli Fihtenbergu.

                Viņš kopā ar vēl vienu 8. Daugavpils kājnieku pulka virsnieku leitnantu Erastu Jurgensonu 1919. gada 15. oktobrī agri no rīta vadīja trīs rotu demonstratīvo uzbrukumu Pārdaugavai pāri Dzelzs un Lībekas tiltam. Uzbrukuma mērķis bija novērst ienaidnieka uzmanību no lielās Latvijas armijas uzbrukuma Bolderājā.

Fihtenberga un Jurgensona rotas šajā uzbrukumā bija iznīcinātas, pats leitnants Fihtenbergs, būdams ievainots, paslēpās kādas mājas bēniņos Mūkusalā. 9. novembrī nejaušības dēļ vācieši viņu sagūstīja. No ienaidnieka viedokļa vienkāršākais šajā situācijā būtu bijis Fihtenbergu nošauj, tomēr to neļāva darīt kāds vācu virsnieks. Lai viņš neaizbēgtu, viņam sasēja rokas ar telefona vadu (tas vēlāk glabājās Kara muzejā), un iespundēja kādā pagrabā, lai viņš netraucētu. Naktī no 10. uz 11. novembri Pārdaugavā sākās Latvijas armijas vispārējais uzbrukums. Vācu Lutca ložmetēju bataljona vīri, kuri Fihtenbergu apsargāja, cīņu karstumā bija viņu aizmirsuši, un leitnantam palaimējās izbēgt.

Tālākie notikumi ir aiz noslēpuma plīvuriem slēpti, jo vēl joprojām nav īsti skaidrs kā leitnants gāja bojā, taču viņa mirušās atliekas uz Daugavas ledus atrada Latvijas armijas Inženieru rotas karavīri.

Vēl līdz šai dienai nav skaidrs, kā īsti leitnanta gājis bojā un vai tiešām vācieši viņu nežēlīgi mocījuši, kā nākošajās dienās pēc viņa nāves rakstīja laikraksti:”ienaidnieki nežēlīgi mocījuši latviešu leitnantu, tas atrasts ar cilpu kaklā un izdurtām acīm” vai arī „Fihtenbergu izgrieztu mēli un dzeloņstieplēm sasietu, bermontieši mērcēja ledainā Daugavas ūdenī, lai izspiestu no viņa ziņojumus par latviešu pozīcijām. Leitnants mira varoņa nāvē, noslēpumus neizpaudis.”

Kārlis Fihtenbergs par 1919. gada 15. oktobra cīņu apbalvots ar Lāčplēša Kara ordeni, kas ir Latvijas augstākais militārais apbalvojums.

Kārlis Fihtenbergs apglabāts Brāļu kapos.

Viņa sievai Olgai Fihtenbergai kā Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera atraitnei piešķīra zemi Bauskas apriņķi, un to māju nosaukums „Priežkalni” ir cēlies no uzvārdaFichtenberg. Mazpulcēni pie šīs mājas iestādīja ābeļdārzu, kurš mūs priecē vēl šodien.

Otrā Pasaules kara laikā nāca virsū frontes līnija un 1944. gada oktobrī Olga Fihtenberga bija spiesta bēgt, jo viņas vīrs bija cīnījies ar bermontiešiem un apbalvots ar Lāčplēša ordeni, bet dēls Juris izsūtīts uz Sibīriju.

Pēckara periodā „Priežkalnu” saimniecības ēkās ievietoja kolhoza strādniekus, jo dzīvojamo māju nodedzināja.

Jāpiemin, ka Kāli Fihtenbergu un viņa mīklaino nāvi arī dzejnieki ir pieminējuši savos darbos. Piemēram, 1931. gadā dzimušais latviešu dzejnieks un literatūrkritiķis Gundars Pļavkalns dzejolī „Novembris, kad atkal klātu...” par Latvijas likteņcīņām raksta:

 

„Brašie kadeti un vīri citi,

Sita ienaidniekus, ka lai rauj tos piķis!

Augu nakti brāzās nikna cīņu auka,

Visu Pārdaugavu vēršot kara laukā.

Bet kad rīts jau lika dienai gaismu plecos,-

Zvani sāka dunēt Rīgas torņos vecos;

Uzvara bij mūsu – nāves aukā gūta.

Jauna laiku ēru vējš pār Rīgu pūta.

...Atkal drēgna migla sēstas man uz vaiga.

Naktis tumšas. Novembris ir klātu.

Nedod miera sena miņa baiga –

Jaužu sirdī sūrstam it kā kādu vāti...

Acu priekšā stājas man kā baismīgs rēgs –

Leitnants Fihtenbergs, kas ledū iesaldēts,

Acīm izdurtām tai rītā atrasts tika;

Dzeloņstieplēm apvīta bij miesa plika.

Ai, jūs baigie, latves likteņposmi!

Cik tos atceros,- man jādomā arvienam:

Kas gan deva vīriem tādu drosmi,

Lai no nāves, atkal un vēl atkal,

Augšā celtu to – uz jaunas plauksmes dienām.”

 

Protams, ka ne es, ne mani vecāki savu radinieku – leitnantu Kārli Fihtenbergu, dzīvē neesam satikuši. Viss priekšstats par šo patriotiski noskaņoto Latvijas leitnantu veidojies no manas Omes stāstiem, esošās informācijas un vēsturiskiem faktiem.

Taču, neskatoties uz to, ka viņš mums ir kā pilnīgi svešs cilvēks, mēs viņu vienmēr atceramies un pieminam tādos svētkos kā Lāčplēša diena un mirušo piemiņas diena. Novērtējam to cīņas garu, patriotismu un drosmi, kas viņam piemita un lepojamies, ka viņš ir mūsu radinieks.

 

Izmantotā literatūra

www.gramata21.lv

www.apollo.lv

www.biblioteka.tukums.lv

www.lkok.com

Laikraksta „Mājas Viesis” arhīvs